Lokalizacja
ul. Starołęcka 115, Poznań
Zadzwoń do nas
607 339 111
Wyślij wiadomość
babyfizjopoznan@gmail.com
Godziny otwarcia
Pon.-Piątek: 9.00-19.00
Masaż Shantala

Masaż Shantala – piękno dotyku

Początek formularza

Masaż jest jednym z najstarszych sposobów leczenia, jakie znamy, a w ostatnich latach zyskuje na popularności również w terapii dzieci. Jednym z takich masaży, który zdobywa serca rodziców i terapeutów na całym świecie, jest masaż Shantala. Czym jest i jakie korzyści niesie ze sobą?

Pochodzenie masażu Shantala

Masaż Shantala wywodzi się z Indii, gdzie od pokoleń jest przekazywany z matki na córkę. Został on „odkryty” dla Zachodu przez dr Frédéricka Leboya, francuskiego lekarza, który podczas swojej podróży do Indii zauważył, jak matki masują swoje dzieci. Był on zachwycony nie tylko techniką, ale przede wszystkim relacją i głęboką więzią, jaką masaż tworzył między matką a dzieckiem.

Dlaczego warto zastosować masaż Shantala w fizjoterapii dziecięcej?

  • Wzmacnia więź emocjonalną

Podstawową korzyścią z masażu Shantala jest budowanie głębokiej więzi emocjonalnej między dzieckiem a osobą masującą. Dotyk jest jednym z pierwszych zmysłów rozwijających się u noworodka i ma ogromne znaczenie w budowaniu relacji z otoczeniem.

  • Poprawa funkcji fizjologicznych

Masaż Shantala poprawia krążenie krwi i limfy, co może przyczynić się do lepszego dotlenienia i odżywienia tkanek. Dzięki temu może wspomóc procesy regeneracji i wzrostu u dzieci.

  • Relaksacja i poprawa snu

Regularne stosowanie masażu może pomóc w relaksacji dziecka, co z kolei przekłada się na lepszy, głębszy sen. Dla wielu rodziców jest to kluczowy argument za wprowadzeniem masażu do codziennej rutyny.

Jak przeprowadzić masaż Shantala?

Masaż Shantala skupia się na łagodnych, rytmicznych ruchach, które są dostosowane do potrzeb i wieku dziecka. Ważne jest, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Zawsze zaczynaj od twarzy, przechodząc przez ręce, brzuch, nogi, a na końcu plecy.
  • Używaj naturalnych olejków, takich jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek, które nawilżą skórę dziecka i ułatwią ślizganie dłoni.
  • Wybieraj chwile, kiedy dziecko jest spokojne i zrelaksowane. Najlepiej sprawdza się tuż przed kąpielą albo w trakcie aktywności w ciągu dnia.
  • Pamiętaj, że masaż ma być przyjemnością dla dziecka. Jeśli w którymkolwiek momencie zacznie płakać lub wyraźnie się niepokoić, przerwij masaż. W sytuacji, gdy dziecko wykazuje nadwrażliwości na dotyk można zmodyfikować masaż np. zacząć od „masażu” przez ubranko albo od paru minut.

Podsumowanie

Masaż Shantala to nie tylko technika terapeutyczna, ale przede wszystkim piękna forma budowania więzi z dzieckiem. Dla wielu rodziców staje się on nieocenionym narzędziem w pielęgnacji i wychowaniu malucha. W fizjoterapii dziecięcej może być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia, wprowadzając element relaksacji i bliskości. Warto dać sobie szansę doświadczyć tego piękna dotyku.

Dół formularza