Lokalizacja
ul. Starołęcka 115, Poznań
Zadzwoń do nas
607 339 111
Wyślij wiadomość
babyfizjopoznan@gmail.com
Godziny otwarcia
Pon.-Piątek: 9.00-19.00

Występowanie wad postawy u dzieci staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Terminem wady postawy określa się zespoły nieprawidłowości postawy, które definiowane są jako odchylenie od prawidłowej postawy ciała, które można korygować poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację. Jednym z poważniejszych schorzeń z zakresu wad rozwoju ruchowego jest trójpłaszczyznowe skrzywieniekręgosłupa. O ile inne nieprawidłowości mogą być u najmłodszych pacjentów dość szybko wyeliminowane, tak leczenie skoliozy u dzieci wymaga więcej pracy. W Poznaniu poradnia BabyFizjo zatrudnia zespół fizjoterapeutów, który pomoże rozpoznać schorzenie u Twojej pociechy i wdrożyć odpowiednie działania w celu korekcji postawy. 

Czas, który cechuje się największym zagrożeniem wystąpienia wad postawy ciała, w tym skoliozy kręgosłupa i nieprawidłowej budowy klatki piersiowej, jest etap szybkiego tempa wzrastania dziecka, który przypada na 5-7 rok życia, a także okres dojrzewania płciowego. Warto pamiętać, że niektóre odchylenia dotyczące postawy ciała są charakterystyczne i prawidłowe fizjologicznie dla pewnego wieku. Do około 3 roku życia możemy zauważyć szpotawość kolan u dzieci, natomiast koślawość kolan jest cechą charakterystyczną dla dzieci do około 6 roku życia.

Wady postawy dzieci

Zespół nieprawidłowości postawy to obszerny dział, który obejmuje zarówno zaburzenia w obrębie tułowia, jak i kończyn dolnych. Do najczęściej spotykanych u młodych pacjentów schorzeń oprócz skoliozy kręgosłupa należą: 

 • nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, takie jak plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie,
 • wady klatki piersiowej, czyli wystąpienie klatki piersiowej szwskiej lub klatki piersiowej lejkowatej,
 • boczne skrzywienie kręgosłupa,
 • asymetryczne ustawienie łopatek, barków czy miednicy,
 • zaburzenia w obrębie kończyn dolnych, które obejmują kolana koślawe, kolana szpotawe, stopę płaską, stopę płasko- koślawą.

Wszystkie wymienione zaburzenia postawy ciała wymagają jak najszybszej diagnostyki. Jeśli zauważysz u Twojego dziecka jakikolwiek niepokojący objaw, od razu umów wizytę u specjalisty, żeby nie dopuścić do pogorszenia stanu pacjenta i wykształcenia się skoliozy lub innych poważnych zaburzeń kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych lub stóp. W wypadku wad postawy bardzo ważne jest szybkie ustalenie, jaka rehabilitacja jest potrzebna i czy konieczne jest specjalistyczne leczenie. 

Skolioza u dzieci

Za jedno ze schorzeń wymagających fizjoterapii i leczenia uważa się skoliozę. Definiuje się ją jako trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Jej początek może być związany z zaburzeniami w obrębie stopy, kolan czy miednicy, a także nieprawidłowej równowagi mięśniowej. Wybranymi czynnikami, które wpływają na ryzyko progresji skoliozy jest płeć żeńska, okres gwałtownego wzrostu, okres przed wystąpieniem pierwszej miesiączki u dziewczynek, skrzywienie >30 stopni, rotacja >33 stopni. O skoliozie mówimy w momencie uzyskania kąta skrzywienia na poziomie 10 stopni i więcej. 

Symptomy wad postawy, które powinny zaniepokoić rodziców u ich dzieci to: 

 • asymetria w ustawieniu barków, łopatek, miednicy,
 • asymetria w obrębie talii,
 • pochylenie ciała na jedną ze stron,
 • krzywy przebieg linii kręgosłupa.

Przyczyny problemów wad postawy dzieci

Istnieje wiele czynników mogących powodować powstawanie wad postawy i takich schorzeń jak skolioza u dzieci. Należą do nich między innymi:

 • niedobór aktywności fizycznej,
 • nieprawidłowe ustawienie biurka i krzesła,
 • zbyt długi czas spędzany w pozycji siedzącej przed ekranem TV, komputera, czy telefonu,
 • nieprawidłowo dobrane obuwie lub plecak.

Zaniedbanie prawidłowego rozwoju ruchowego dziecka i brak odpowiedniego leczenia może skutkować wykształceniem się skoliozy i innych wad kręgosłupa, klatki piersiowej czy kończyn dolnych i stóp. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wszystkie niepokojące symptomy. Specjaliści w naszym gabinecie fizjoterapii w Poznaniu są w stanie rozpoznać większość wad postawy, w tym skolioz, na wczesnym etapie ich powstawania. 

Leczenie wad postawy i skoliozy u dzieci

W gabinecie fizjoterapii dzieci i niemowląt BabyFizjo w Poznaniu prowadzona jest kompleksowa terapia zarówno w zakresie wad postawy, jak i skoliozy u dzieci. Wspólnie z rodzicami dzieci nauczą się jak wykonywać ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutę, tak aby nie dopuścić do pogłębiania się nieprawidłowości postawy. Rehabilitacja wad postawy dzieci wymaga pójścia do specjalisty, mającego doświadczenie w tym zakresie. Ważne w procesie leczenia skoliozy i innych nieprawidłowości kręgosłupa i klatki piersiowej u dzieci jest ich wczesne rozpoznanie u pacjenta.