Lokalizacja
ul. Starołęcka 115, Poznań
Zadzwoń do nas
607 339 111
Wyślij wiadomość
babyfizjopoznan@gmail.com
Godziny otwarcia
Pon.-Piątek: 9.00-19.00

Każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny z zachowaniem pewnych ram czasowych. Jeżeli rozwój ten nie przebiega poprawnie, wówczas powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Zwłaszcza w przypadku, gdy nieprawidłowości dotyczą układu nerwowo-mięśniowego. Prawidłowe napięcie mięśniowe u dzieci charakteryzuje się tym, że nasza pociecha może bez problemu wykonywać ruchy przeciwko sile grawitacji. Ruchy te powinny być także wykonywane spontanicznie – dlatego też napięcie mięśniowe powinno być odpowiednie.

Zaburzenia napięcia mięśniowego

W przypadku, gdy rodzice zauważą coś niepokojącego w zachowaniu swojego dziecka, powinni niezwłocznie udać się do specjalisty. Uwagę rodziców powinien wzbudzić głównie symptom zbyt częstego płaczu bądź wręcz przeciwnie – gdy dziecko nie płacze w ogóle. W przypadku nieprawidłowego napięcia mięśniowego dziecko, którego dotyczy problem, może być zbyt napięte – możemy mieć wówczas problem z jego ubieraniem czy noszeniem. Postawa przeciwna, czyli nadmierna wiotkość, efekt “przelewania” się w rękach, jest równie znacząca. Oba zachowania świadczą o zakłóceniach na linii mięśniowo-nerwowej i powinny zostać niezwłocznie skonsultowane ze specjalistą.

Przyczyny problemów

Bardzo częstą przyczyną tego typu problemów jest nieprawidłowa pielęgnacja dziecka w codziennych czynnościach. Ważne jest, by rodzice prawidłowo podnosili swoje dzieci, karmili je w sposób zgodny z przyjętymi zasadami, a także umiejętnie nosili i odkładali.

Leczenie

Gabinet fizjoterapii BabyFizjo Rehabilitacja Niemowląt i Dzieci w Poznaniu oferuje rodzicom pomoc w nauczaniu prawidłowej pielęgnacji dziecka. Tego typu zajęcia są bardzo przydatne – opiekując się swoim dzieckiem w odpowiedni sposób, zapewniamy mu prawidłowy rozwój i świetny start w dalsze etapy życia. W przypadku, gdy występują zaburzenia w napięciu mięśniowym nasz gabinet fizjoterapii oferuje pełną rehabilitację. Odbywa się ona metodą NDT-Bobath, która opiera się na neurofizjologicznej koncepcji rozwoju dziecka i normalizuje napięcia mięśniowego u dziecka.