Wzrok, słuch, smak, mowa, dotyk i ruch to sześć obszarów, w których rozwija się dziecko. Niekiedy jednak już zaraz po urodzeniu pojawiają się problemy ze sprawnością ruchową i wówczas potrzebna jest rehabilitacja. Wykonuję ją prywatnie dla dzieci i niemowląt z Poznania oraz najbliższych okolic od kilku lat. Każdemu pacjentowi oferuję indywidualny plan terapii, dopasowany do jego potrzeb. Jeśli u Twojego dziecka występują jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą oznaczać, że jego układ ruchowy nie rozwija się prawidłowo, niezwłocznie skonsultuj się z rehabilitantem. Problemy w zakresie postawy ciała u najmłodszych pacjentów wymagają szybkiej reakcji i podjęcia pracy z terapeutą. Im wcześniej zostanie wdrożona odpowiednia rehabilitacja dzieci, tym większa szansa, że uda się uniknąć poważnych schorzeń.
Każdemu pacjentowi oferuję indywidualny plan terapii, dopasowany do jego potrzeb.
Jakie schorzenia u dzieci można leczyć?
Rehabilitacja dedykowana jest zwłaszcza tym niemowlętom i dzieciom, które urodziły się za wcześnie, a ich układ nerwowy potrzebuje dodatkowej stymulacji, cierpią na zaburzenia napięcia mięśniowego. Pomocy rehabilitanta potrzebują także niemowlęta i dzieci, które mają różne wady neurologiczne i genetyczne, dysplazję stawów biodrowych i wiele innych schorzeń. Rehabilitacja dzieci i niemowląt obejmuje m.in. takie zaburzenia i schorzenia jak:
- mózgowe porażenie dziecięce oraz urazy czaszkowo-mózgowe,
- choroby genetyczne,
- dystrofie mięśniowe,
- przepuklina oponowo rdzeniowa,
- rozszczep kręgosłupa,
- zaburzenia w obrębie stawów i wady stóp,
- choroby metaboliczne,
- kręcz szyi,
- asymetria ułożeniowa, wady postawy oraz zaburzenia chodu i koordynacji ruchowej,
- zaburzenia sensoryczne,
- powikłania po złamaniach i urazach.
W ramach rehabilitacji dla dzieci zaoferować mogę m.in wykorzystanie metody NDT Bobath, która polega na dokładnej analizie problemów jakie dziecko ma przy wykonywaniu podstawowych ruchów. Szczegółowy plan usprawniania i zastosowania odpowiednich technik wspomagania oraz stymulacji pozwala na wyzwolenie możliwych do wykonania ruchów, które są niezbędne w codziennym życiu. Stosowana przez mnie metoda nadaje ruchom dziecka prawidłowy kierunek. Oprócz tego wpływa się na nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Te i inne elementy fizjoterapii z rehabilitantem wykorzystuje się później w domu, podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak np. ubieranie, rozbieranie, karmienie itd.
Kiedy udać się z dzieckiem na terapię?
W leczeniu wad postawy najważniejsze jest szybkie ich rozpoznanie u dzieci. Wystąpienie u Twojej pociechy któregoś z podanych niżej objawów może oznaczać, że dla dalszego prawidłowego rozwoju potrzebuje terapii z rehabilitantem. Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, jeśli Twoje dziecko:
- nie lubi leżeć na brzuchu,
- często płacze, jest niespokojne, nie najada się,
- układa się niesymetrycznie,
- gdy dziecko pręży się i napina lub ma dłonie zaciśnięte w pięści, obejmuje kciuk,
- ma problem, aby wykonać funkcje, które są wpisane w jego prawidłowy rozwój, czyli: przetoczyć się, pełzać, poruszać się na czworakach itp.,
- jest wiotkie (sprawia wrażenie jakby przelewało się przez ręce),
- chodzi na palcach.
Do specjalisty udaj się również, jeśli Twoja pociecha jest wcześniakiem albo poród przebiegał nieprawidłowo lub z komplikacjami. Doświadczony rehabilitant dla dziecka w Poznaniu pomoże prawidłowo rozpoznać ewentualne schorzenia i podpowie, jak nad nimi pracować.
Zarówno fizjoterapia niemowląt, jak i nieco starszych dzieci im szybciej zostanie podjęta, tym większa szansa na to, że zapobiegnie się większym nieprawidłowościom. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty można osiągnąć w pierwszym półroczu życia dziecka. Jestem otwarci na pytania rodziców, którzy często na początku mają problemy, aby opanować sytuację związaną z dzieckiem, jego schorzeniem czy zaburzeniem. Cierpliwie tłumaczymy i powtarzamy czynności, które później powtarzają sami ze swoją pociechą. Wizyty odbywają się w gabinecie w Poznaniu, ale istnieje również możliwość przeprowadzenia rehabilitacji w domu pacjenta. Jeśli zauważą Państwo coś niepokojącego w zachowaniu swoich dzieci lub dostaną wytyczne od lekarza pediatry – serdecznie zapraszam do kontaktu.