Lokalizacja
ul. Starołęcka 115, Poznań
Zadzwoń do nas
607 339 111
Wyślij wiadomość
babyfizjopoznan@gmail.com
Godziny otwarcia
Pon.-Piątek: 9.00-19.00

PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) to torowanie sprawności układu nerwowo-mięśniowego poprzez stymulowanie proprioceptorów i eksteroreceptorów ciała. Umożliwia optymalne odtworzenie/naukę funkcji motorycznej dziecka, przy wykorzystaniu receptorów jego ciała. Wykorzystując techniki stabilizujące, rozluźniające, przeciwbólowe oraz uczące ruchu i koordynacji, rehabilitacja metodą PNF przywraca wzorce ruchowe, takie jak: prawidłowe chodzenie, siadanie, wstawanie.

Terapia dzieci z wadami postaw
ćwiczenia wad postawy w Poznaniu

Kiedy stosujemy metodę PNF

Metodę PNF stosuję między innymi u dzieci z wadami układu kostno-stawowego, skoliozami nerwowo-mięśniowymi, z zanikiem mięśni, z uszkodzeniem rdzenia kręgowego lub splotu ramiennego, przepukliną oponowo-rdzeniową oraz u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Założenia metody PNF

PNF opiera się na naturalnych wzorcach ruchowych, które dzieci rozwijają w czasie swojego rozwoju. Poprzez ich aktywację i wzmacnianie, metoda pomaga ułatwić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Propriocepcja to zdolność do odbierania informacji o położeniu i ruchu naszego ciała. PNF angażuje propriocepcję poprzez specyficzne techniki, co przyczynia się do poprawy kontroli ruchów i koordynacji. – Metoda skupia się na wzmacnianiu stabilizacji mięśniowej, co ma kluczowe znaczenie w rozwoju funkcjonalnych umiejętności u dzieci. – Metoda PNF jest elastyczna i dostosowuje się do potrzeb każdego dziecka. Terapeuta analizuje indywidualne ograniczenia i cele pacjenta, co pozwala na opracowanie spersonalizowanego planu rehabilitacji.

Wybrane korzyści: