Moje dziecko nie lubi leżeć na brzuchu – jak wspomóc dziecko?
Nie każde dziecko z entuzjazmem przyjmuje pozycję leżenia na brzuchu. Niektóre niemowlęta mogą być w tej pozycji niespokojne lub płaczliwe.
Nie każde dziecko z entuzjazmem przyjmuje pozycję leżenia na brzuchu. Niektóre niemowlęta mogą być w tej pozycji niespokojne lub płaczliwe.
Rozwój niemowlaka to fascynujący proces pełen cudów i osiągnięć. Od pierwszego uniesienia główki po pierwsze kroki, dzieci rozwijają się w niezwykłym tempie. Jednak nie zawsze wszystko przebiega idealnie.
Drżenie u niemowląt to zjawisko, które często niepokoi rodziców. Wielu z nich obawia się, że może to być objaw poważnego problemu neurologicznego. Jednak w większości przypadków drżenie jest zjawiskiem normalnym, szczególnie u noworodków.
Chustonoszenie maluszków to praktyka, która zdobywa coraz większą popularność. Nie tylko pozwala ona rodzicom na utrzymanie bliskości z dzieckiem podczas codziennych czynności.
Rozwój dziecka jest fascynującym procesem, który nieustannie dostarcza rodzicom powodów do dumy. Pierwszy rok życia jest pełen niespodzianek, jednak po przekroczeniu tej granicy wieku wiele zmian również zachodzi w organizmie malucha. Fizjoterapia dziecięca odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i wspieraniu rozwoju fizycznego dziecka. Dlatego ważne jest, by rodzice wiedzieli, na co zwrócić uwagę po 1 roku życia.
1. Rozwój motoryczny
Jeden z najbardziej widocznych aspektów rozwoju to zdolności motoryczne. Po ukończeniu roku większość dzieci zaczyna chodzić, co jest ogromnym krokiem w kierunku niezależności.
Co obserwować?
Jak dziecko porusza się po domu – czy robi to pewnie, czy może często się potyka.
Jak chwyta przedmioty, zwłaszcza drobne – rozwija się koordynacja ręka-oko.
Jak balansuje ciałem, zwłaszcza na jednej nodze lub w ruchu.
2. Postawa ciała
Prawidłowa postawa ciała jest kluczem do zdrowego rozwoju kręgosłupa i układu mięśniowo-szkieletowego.
Co obserwować?
Czy dziecko nie garbi się, nie przechyla do jednej strony czy nie ciągnie jednej nogi.
Jak kształtuje się krzywizna kręgosłupa.
Czy stawia stopy równomiernie na podłożu.
3. Interakcja z otoczeniem
Rozwój społeczny i poznawczy także ma wpływ na rozwój fizyczny.
Co obserwować?
Jak dziecko reaguje na nowe sytuacje czy osoby.
Jak rozumie polecenia i instrukcje.
Czy potrafi wyrażać swoje potrzeby i uczucia.
Jakie słowa, dźwięki wydaje.
4. Siła i elastyczność
Podstawą zdrowego rozwoju jest odpowiednia siła mięśni i ich elastyczność.
Co obserwować?
Jak dziecko radzi sobie z podnoszeniem przedmiotów.
Czy potrafi skakać na obie nogi, a potem na jednej.
Jak chodzi po schodach.
5. Reakcja na bodźce zewnętrzne
Stymulacja sensoryczna jest ważna dla rozwoju mózgu oraz dla zrozumienia otaczającego świata.
Co obserwować?
Jak dziecko reaguje na dotyk, dźwięki, światło.
Czy potrafi dostosować swoją reakcję do intensywności bodźca.
Czy nie ma przewrażliwienia na pewne bodźce.
Podsumowanie
Pierwsze lata życia są kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka. Obserwując malucha, warto zwracać uwagę na wymienione aspekty, aby w razie potrzeby szybko zwrócić się o pomoc do specjalisty. Fizjoterapia dziecięca jest dziedziną, która może znacząco wspomóc dziecko w prawidłowym rozwoju, dlatego warto traktować ją jako partnera w wychowaniu malucha.
Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc nie warto porównywać malucha z innymi. Ważne jest, aby dostarczać mu wsparcia, miłości i odpowiednich narzędzi do rozwoju.
Raczkowanie to jedno z ważniejszych etapów w rozwoju ruchowym dziecka. Dzięki niemu maluch rozwija koordynację, wzmacnia mięśnie i przygotowuje się do chodzenia.
Masaż jest jednym z najstarszych sposobów leczenia, jakie znamy, a w ostatnich latach zyskuje na popularności również w terapii dzieci. Jednym z takich masaży, który zdobywa serca rodziców i terapeutów na całym świecie, jest masaż Shantala.
Współczesne dzieci spędzają coraz więcej czasu przed komputerem, tabletami czy smartfonami, często w pozycjach nieodpowiednich dla ich kręgosłupa. Wzrasta więc ryzyko występowania wad postawy.
Z dietetykiem dziecięcym i konsultantem żywieniowym – Agatą Fierek-Dziurlą rozmawiałam o rozszerzeniu diety. Poznańska „Gruszka czy Pietruszka” przeszkoliła już 480 osób z tego jak samodzielnie rozszerzać dietę niemowląt.
Kiedy przychodzi czas, by odpieluchować dziecko, wielu rodziców skupia się głównie na aspektach psychologicznych i zachowawczych. Często zapominamy, że odpieluchowanie to także kluczowy moment z punktu widzenia rozwoju fizycznego dziecka.
O tym jak rozpocząć przygodę z basenem rozmawiałam z instruktorem pływania Szymon Siejkowskim ze Szkoła Pływania Fregata Swimming.
Wielu rodziców z niepokojem obserwuje moment, kiedy ich pociechy z zainteresowaniem zaczynają wkładać stopy do buzi. Choć może wydawać się to dziwaczne, jest to naturalny element rozwoju malucha.