Początkowy okres życia niemowlęcia może obfitować w przykre dolegliwości – jedną z nich jest z pewnością kolka. Zaczyna występować około drugiego tygodnia życia dziecka, a ustępuje mniej więcej w czwartym miesiącu. Żeby zdefiniować ją jednak jako nawracający problem, muszą być spełnione określone warunki.
Objawy kolki przewlekłej
Kolka u niemowląt jest zjawiskiem bardzo częstym i z reguły nie stanowi większego problemu w dalszym rozwoju dziecka. Jeżeli jednak występuje zbyt często, staje się uciążliwa i należy udać się do specjalisty. Warto zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość występowania kolki – jeżeli trwa ona co najmniej trzy godziny dziennie i powtarza się przez trzy dni w danym tygodni, wówczas możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z nawracającą przypadłością. Charakteryzuje się ona występowaniem kolki głównie w porach wieczornych, o podobnych godzinach. Dziecko jest wówczas bardzo niespokojne i płacze, trudno jest je uspokoić. Może również zginać i naprężać nóżki, co świadczy o ogromnym dyskomforcie.
Zapobieganie
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać po zaobserwowaniu tego typu objawów, jest umówienie wizyty u pediatry. Dzięki temu możliwe będzie wykluczenie procesów zapalnych w organizmie dziecka. W razie potrzeby lekarz może przepisać odpowiednie środki farmakologiczne. BabyFizjo Rehabilitacja Dzieci i Niemowląt oferuje swoim małym pacjentom szereg działań, mających na celu zmniejszenie dolegliwości kolkowych. Terapia kolki u niemowląt zaczyna się od czynności mających na celu zminimalizowanie odczuwalnego stresu. Można również wprowadzić systematyczny masaż brzucha lub masaż Shantala. Ważna jest także nauka odpowiednich pozycji, jakie dziecko powinno przyjmować, aby umożliwić mu uwalnianie gazów. W ramach rehabilitacji możliwe jest również zastosowanie kinesiotapingu, czyli odpowiedniego plastrowania.
Przeprowadzenie terapii fizjoterapeutycznej powinno przyczynić się do znacznego zmniejszenia intensywności kolek u dziecka lub ich zaniknięcia.